Gün içinde hepimiz evde veya işimizde oldukça fazla bir şekilde efor sarf etmekteyiz. Ve bu iş ve ev temposunda en çok kullandığımız organlarımızın başında ayaklarımız bulunmaktadır. Dolayısıyla ayaklarımızda birçok problemlerle karşılaşabiliriz. Ayaklarda en çok karşılaşılan problemlerden birisi de topuk kısmında oluşan çatlaklardır. Topukta gerçekleşen bu çatlaklar cinsiyet fark etmeksizin hem erkeklerin hem de biz kadınların başına gelmektedir.

Topuk çatlaklarının birçok nedeni bulunmaktadır. Topuk çatlaklarına bazı hastalıklarında neden olduğu unutmayarak bu çatlakların asıl nedenleri şunlardır; Ciltte gerçekleşen her türlü çatlaklar soğuk havalar, çeşitli vitamin eksiklikleri, nemsiz bir cilt, su ve gün içinde sürekli ayakta olmaktan dolayı kaynaklanmaktadır.

Günümüzde yaygın olan topuk çatlağı problemi ile sizlerde karşılaşmış olabilirsiniz. Topuk çatlağı gibi problemleri evlerinizde çok kolay bir şekilde ortadan kaldırabilirsiniz. İlk olarak dikkat etmeniz gereken nokta beslenmedir. Vücudumuzda ortaya çıkan birçok sağlık probleminin temeli ve nedeni beslenmedir. Bu nedenle beslenmenize çok dikkat etmeli ve topuk çatlağı gibi problemleri ortadan kaldırmak için demir ve kalsiyum gibi vitaminlerin bolca bulunduğu süt, peynir, kekik, biberiye, dereotu, badem  ve ıspanak gibi besinler tüketmelisiniz. Bunun yanı sıra topuk çatlağı problemini ortadan kaldırmak istiyor veya karşılaşmak istemiyorsanız cildinizi olabildiğince nemli tutmalısınız. Kuru ciltlerde topuk çatlağı meydana gelebilmektedir. Aynı zamanda suyunda topuk çatlağına neden olduğu bilinmektedir. Ayaklarınızı uzun süre suda tutarsanız bu sefer derinizde  yumuşayarak açılmalar meydana gelecektir. Son olarak ayakkabı tercihi de ayak sağlığı için büyük bir önem taşımaktadır. Ayakkabıları seçerken sağlığınızı ve konforlu olmanızı göz ardı etmeden hareket ediniz. Rahat olmayan ve sağlıksız ayakkabılar ayaklarınızın herhangi bir bölgesine daha fazla yük bindirerek ayak sağlığınıza zarar verecek ve topuk çatlağı gibi yaygın bir problemle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenler topuk çatlağına yol açan en önemli etkenlerdir.

Topuk çatlağı için evinizde bulunan limon suyu, zeytinyağı, kantaron yağı ve jojoba yağı gibi ürünleri kullanabilirsiniz.

kantaron-yagi

topuk-catlagi

topuk-catlaklari

zeytin-yagi


Kimler Neler Demiş?

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir