Erkeklerde de kadınlarda da sıklıkla görülen, gerek kirlenen hava ve benzeri çevresel faktörlerden gerekse düzensiz bir yaşam tarzı, stresli bir sosyal ve-veya profesyonel çevre, saçları yoğun kimyasal ürünlere maruz bırakmak gibi bireysel nedenlerden dolayı saçlar dökülebilmektedir. Saç miktarlarında meydana gelen azalma her iki cinsiyet için de istenmeyen, kaçınılmak istenen ve mümkünse düzeltilmek istenen bir durumdur. Dökülen saçların yerini doldurmak için pek çok yöntem bulunmasına karşın saç ektirme yöntemi oldukça rağbet gören ve uygulaması çok uzun bir süreç almayan bir tekniktir.

Stresli iş yaşamı ve yukarıda zaten aktarılmış olan diğer nedenlerden dolayı saçlarını kaybetmeye başlayan kişiler, ayna karşısında saçlarının günden güne doğru azaldığını görerek daha fazla stres oluyorlarsa ve bu durumdan kurtulmak istiyorlarsa saç ektirme yöntemine başvurarak bu sorundan kısa sürede kurtulabilmektedirler. Yazının devamında saç ektirme yöntemi hakkında detaylı bilgi bulunmaktadır.

Saç Ekimi Kimlere Uygulanır?
Saç ekimi işleminin gerçekleştirilebilmesi için saç ektirecek olan kişileri operasyona uygun kişiler olması gerekmektedir. Saçları dökülmekte olan ve dökülen saçlarının yerine saç ektirmek ve bu durumdan kurtulmak isteyen bireyler belirli kriterleri sağlayamadıkları zaman bu operasyonlar gerçekleştirilmemektedir. Saç ekiminden sonra sahip olacağı yeni görüntünün hayalini kuran kişiler, doktorlar tarafından boş hayallerle avutulmak ve bu kişilerin hayatını riske atarak hemen operasyona almak yerine öncelikli olarak gerekli tetkiklerin yapılması istenir.

Hastaların düzenli olarak kullanmakta oldukları ilaçlar, geçmiş dönemlerde geçirdikleri operasyon ve tedaviler ve kişilerin sahip olduğu kronik ya da akut hastalıklar öğrenilerek operasyona karar verilir. Sağlıklı, kronik bir rahatsızlığı olmayan ve o anda kullanılmakta olan, operasyona zararlı bir ilacın bulunmaması kişilerin lehine olacaktır. Tüm bu bilgilere erişildikten sonra ekim işlemine karar verilir ve operasyona başlanabilir. Kan ve diğer tetkiklerde ortaya çıkabilecek olan çeşitli hastalıklar saç ekim operasyonuna engel olabilmekle birlikte bu testlerde belirlenen hastalıkların hepsi operasyonların ertelenmesini ya da iptal edilmesini gerektirmemektedir.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?
Saç ekimine geçilmeden önce bireyler, operasyonu yönetecek olan doktorla görüşerek operasyon konusunda bilgi alırlar. Gerekli bilgiler kişilere aktarılırken saç ekiminin planlamasına da bu aşamada başlanır. Kişilerin kelleşmeye başlamış olan bölgelerinden alınabilecek olan maksimum saç kökü ile bu saç köklerinin yeniden ekilebilecek olduğu diğer alanlar hesaplanır.

Saç ekimi planlamasında kişilerin donör bölgelerinden ne miktarda kök alınacak olduğu, hangi bölgeden ne kadar kök eksileceği, alın çizgisinin nereden başlayacak olduğu ve şeklinin ne olacağı, hangi saç ekim tekniğinin kullanılacak olduğuna bu aşamada karar verilmektedir.

Saç ekiminden sonra kişilerin kendi berberlerine giderek saçlarını kestirmeleri büyük hata olacaktır. Operasyonu yapacak olan doktor, kişilerin doğal saç yapılarını görmeli ve buna göre bir yol haritası hazırlamalıdırlar. Saç planlamasının gerçekleştirilmesinden sonra saç ekim merkezinde bulunan görevliler gereken tıraş işlemini gerçekleştireceklerdir. Tıraş işlemi, saç ekim işleminden daha iyi sonuç alınabilmesi ve sonuçların da hızlı bir şekilde alınabilmesi için gereklidir. Saçlar uzunken yapılacak olan ekim işlemleri operasyonun sürecini uzatmaktadır. Saç ekim operasyonlarından en fazla verimi almak için kişilerin saçlarının 1 numara boyutunda olması idealdir.

Saç ekimi operasyonuna başlamadan önce hastalar operasyonla ilgili bir onay belgesi imzalarlar. Operasyon odasına geçtikleri zaman ekim gerçekleştirilecek olan bölge lokal, yani bölgesel olarak uyuşturulur. Genel anestezi bir takım riskleri barındırdığı için gerekli olmayan durumlarda genel anestezi kullanılmaz.

Saç ekim işlemlerinde kullanılan, dünyada ve Türkiye’ de en popüler olan uygulama FUE tekniğidir. FUE tekniğinde Manuel punch FUE ve mikromotor FUE olmak üzere iki farklı yöntem uygulanmaktadır. İki uygulamada da saç kökleri gevşetilir, cımbıza benzeyen bir alet yardımıyla toplanır. Toplanan bu saç kökleri, kel bölgelere ekilmek için uygun duruma getirilir. Saç köklerinin alınmış olduğu donör bölge pansuman yapılarak bandajlanır. Bu kısım doktorun önerisi üzerine açılarak yıkanabilecektir. İlk yıkama süresi de genellikle 3. ya da 4. gün olmaktadır.

Toplanan saç köklerinin gerekli işlemlerden geçmesi ve ekime hazır hale getirilmesinden sonra, soğuk ortamda bekletilmekte olan saç kökleri, ekim gerçekleştirilecek olan alanda açılan kanallara yerleştirilir. Saç köklerinin yerleştirilmesinden sonra ekim işlemi tamamlanmış olur. Saç ekimi aşaması birkaç saat sürebilmektedir. Ekim yapılan alan, donör alanda olduğu gibi bandajlanmaz, açık bırakılır.

Saç Ekiminin Faydaları
Saç ekim işlemi gerçekleştikten sonra bireyler, kendi dokularından alınan saçların kafalarındaki kelleşmiş alanlara yerleştirilmiş şekliyle karşılaşırlar. Uzun süredir özledikleri eski görüntülerine kavuşmuş olan kişiler daha iyi hissetmeye ve en azından, kafalarındaki yapılacaklar listesinden bir madde çıkartmış olurlar. Ayna karşısında daha iyi görünen, saçlarını taramayı ve onlara bakmayı seven kişiler saçlarına yeniden kavuşarak tazelenmektedirler.

Saç Ekiminden Sonra
Donör bölgeden elde edilen saçların kelleşmiş bölgeye ekilmesi ve kişilerin sağlıklı saçlarına yeniden kavuşmalarından sonra dış görünüşlerinde meydana gelen değişmeler kişilerin ruhsal yapılarını da olumlu şekilde etkilemeye başlayacaktır. Kendini iyi hissetmeye başlayan kişiler sosyal ve profesyonel çevrelerde daha rahat ve iyi hissedecek ve daha başarılı işler gerçekleştirebilecektir. Seç ekimi gerçekleştirilmiş olan kişiler, kafalarındaki saç olmayan yerlerde kesin olarak çözümü bulmuş ve kellik sorunlarından kurtulmuş olurlar. Kişilerin kendilerinden elde edilmekte olan saç kökleri bu işlemin ana malzemesi olarak kullanıldığı için operasyondan sonra kişilerde oluşmaya başlayacak olan saçlar kendi saçları ile aynı renkte ve aynı tonda oluşacaktır.

Kimler Neler Demiş?

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir