Saç derisinde meydana gelen iltihaplanma ve bunun sonucunda saç derisinin kalınlaşması ve bir bölgede başlayan bu oluşumun saç derisinin diğer kısımlarına da yayılmasına saç egzaması adı verilmektedir. Saç egzaması yalnızca bir deri hastalığı olmaktan öte bireylerin saçlarını kaybetmelerine neden olabilecek bir oluşumdur. Saç derisinin güçsüzleşmesi ve iltihaplanması gibi durumlarda ortaya çıkmaktadır.

Saç Egzaması
İnsanların doğal makyajları olan saçları, olanca zahmete katlanarak şekillendirilerek, boyanarak ve bakım yapılarak kullanılmaktadır. Saçların ve saç derisinin sağlıklı olması, güzel ve parlak bir görünüme sahip olmaları anlamına gelmektedir ki birçok kişi de böyle saçlara sahip olmak için saçlarına bakım uygulamaktadırlar. Saçlara bakım yapılması; kremlerle ve yağlarla beslenerek parlaklaştırılması gibi saç derisine de özen gösterilmesi, saç derisinin de ihtiyaç duyduğu bakımında yapılması gerekmektedir. Saç derisi ihmal edilir, bu bölgede oluşan bir sorun arka plana atılarak çözüm bulunmazsa çeşitli sorunlar ortaya çıkabilecek ve bu sorunlar saçların dökülmesi gibi çeşitli sonuçlar doğurabileceklerdir.

Saç derisinde görülebilmekte olan sorunlar arasında saç egzaması olarak bilinen hastalık da yer almaktadır. Saç derisinin yapısında meydana gelen iltihaplanma ve saç derisinin yapısının değişmesi, ilerleyen zamanlarda yayılması ile istenmeyen sonuçlara neden olabilecektir. Saç derisi üzerinde ince bir yağ tabakası bulunmaktadır. Hassas ve ince saç derisi bu yağ tabakasından beslenmekte, kendi ve saçların gücünün bir kısmını buradan aldığı besinlerden elde etmektedir. Saç derisinin ya da saç derisi üzerinde yer alan bu yağ tabakasının incelmesi, hasar görmesi ya da işlevini tam olarak yerine getirememesi demek yalnızca bu kadar sınırlı kalmamakla birlikte saçların dökülmesine kadar ilerleyebilmektedir. Saçlarına özen gösteren, saçlarının parlaklığını ve rengini en iyi dereceye getirmek isteyen kişiler saçlarıyla uğraşırken diğer taraftan saç derilerini de ihmal etmemelidirler.

Saç Egzaması Nedir? Nasıl Anlaşılır?
Saç derisinin iltihaplanması sonucunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Oluşumun ilk evrelerinde fark edilmesi ve gerekli olan önlemlerin alınması, saç egzamasının ilerleyen evrelerde aşırı derecede yayılmasına ve saçların dayanıklılığı ve devamlılığını tehdit etmesine neden olacaktır. Saç egzamasına neden olan faktörün bulunması ve ortadan kaldırılmasının önemli olduğu kadar bu duruma neden olan faktörlerin belirlenmesi ve tekrarlanmalarının önüne geçilmesi de önem arz etmektedir.

Saç egzaması oluşumunun farkına varmak için kişilerin biraz dikkatli olmaları yeterli olmaktadır. Saç derisinde sürekli şekilde oluşan kaşınma isteği, saç derisinin kaşındığı zaman dökülerek kepek benzeri yapılar oluşturması gibi belirtiler saç derisinin sağlıksız olduğu anlamına gelmektedir. Saç derisi üzerinde oluşan iltihaplanmalar aynı zamanda su toplamalarına neden olacaktır. Zaman içerisinde saç derisinin kalınlaşması ve kızarıklıkların meydana gelmesi, saç egzamasının en belirgin özellikleri arasındadır. Saç derisinin kalınlaşması ve yayılım göstermesi durumunda dışarıdan bakacak bir kişi saç derisinde oluşan bu değişimi kolaylıkla fark edebilmektedir. Bu oluşum, kişilerin sosyal ortamlarda kötü hissetmelerine ve morallerinin bozulmasına neden olabilmektedir.

Saç Egzamasının Nedenleri?
Saç derisinde bulunan ve saçların yağlanmasını sağlayan sebum, epitel ve keratin maddelerinin gereğinden fazla salgılarsa saç egzaması ortaya çıkabilmektedir. Saçların beslenmesi için gerekli olan bu maddelerin gereğinden fazla, aşırı miktarda salgılanması saç derisinde mantar oluşumu, iltihaplanma ve egzamanın görülmesine neden olabilmektedir.

Her çeşit hastalıkta olduğu gibi stresli bir yaşantısı olan kişilerin vücutlarında, kendisini dinç ve iyi hisseden insanlara nazaran çok daha sık rahatsızlanmalar yaşanacaktır. Egzama da stresli kişilerin duygusal yoğunluklarından, baskı altına hissetmelerinden kaynaklanan düşük enerji seviyesinden faydalanarak patlak verebilecektir. Stresli bir yaşam biçimi olan kişilerin bağışıklık sistemleri ve vücut içerisinde yer alan diğer sistemler gerektiği gibi çalışmayacak olduğu için kişilerin genel olarak hastalıklara ve egzamaya yakalanma olasılıkları oldukça fazladır.

Saç Egzamasında Saç Dökülür Mü?
Saç egzaması hastalığında saç dökülmesi ortaya çıkabilmektedir. Saçların doğal olarak saç derisine tutunduğu ve sağlıklı saç derilerinin saç köklerini güçlü bir şekilde tutabildiği düşünüldüğü zaman egzaması olan zayıf saçların saç köklerini gerektiği gibi tutamadığı görülecektir. Saç egzamasının önüne geçilmediği zaman saç derisi güçsüzleşmeye, saç köklerini tutamamaya devam edecek ve hastalığın alanı genişleyerek artacaktır. Bu nedenle kısa süre içerisinde bir cilt doktoruna başvuruda bulunulmalıdır.

Saç Egzamasının Tedavisinde Krem ve Losyon
Saç egzamasının tedavisinde kişiler öncelikli olarak bir cilt doktoruna başvuruda bulunmalıdırlar. İçerisinde egzama tedavisinde kullanılan bileşikler olan şampuanlar öncelikli olarak önerilecek olan yöntemlerdir. Şampuan kullanımının yanı sıra kişiler, doktorlarından krem ya da losyon reçete etmelerini de isteyebileceklerdir. İnternet üzerinde bulunan çeşitli krem ve losyon tarifleri evde kolaylıkla hazırlanabilecek bileşimlerden meydana gelmektedir. Doktora gitmek ve kendini kanıtlamış yöntemleri kullanmak yerine evde, mutfakta bu karışımları hazırlamak yarardan çok zarar verebilecektir. Evde hazırlanabilecek olan krem ve losyonlar doktora danışılarak ana tedavisi destekler nitelikte kullanılabilmektedir.

Kimler Neler Demiş?

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir