Malzemeler:

250 gram toz şeker
1/2 su bardağı soğuk su
1/2 su bardağı sıcak su
8 adet çekirdeksiz portakal
1 komposto kaşığı limon suyu

Yapılışı:

Soğuk suyla toz şeker bir kapla hafif ateşe oturtulur. Şeker erir ve yavaş yavaş şerbetleşir. Şeker İyice koyulaşınca limon suyu kaba atılır. Böylece şekerin rengi döner ve kahverengileşerek karamelamsı olur. Kap ocaktan alınarak ılık suyun üstüne oturtulur ve yanmış şekere 1/2 su bardağı sıcak su ağır ağır ilave edilir. Sonra şeker karıştırılır. Soğumaya bırakılır. Portakalların kabukları soyulur. Üstlerindeki beyaz kısımlar da çıkartılır. Portakallar enlemesine dilim dilim kesilir ve kokteyl kürdanlarına takılarak bütün halde kalır, cam bir kâseye yerleştirilirler, Üstlerine karamel salçası dökülür, Tatlı, buzdolabında soğutulduktan sonra ikram edilir.

Yumurtalı portakal tatlısı:

Malzemeler:

4 adet yafa portakalı
1 su bardağı şekerlenmiş meyve
3 yumurta akı
bir çorba kaşığı toz şeker
1 kahve kaşığı vanilya
1/3 su bardağı kabukları çıkartılmış, fırınlanmış badem

Yapılışı:

3 yumurtanın akı bir tutam tuzla iyice çırpılır. Aklar bembeyaz olmalı ve kabarıp şeklini koruyacak hale gelmelidir. Buna bir kahve kaşığı toz vanilya, altı çorba kaşığı toz şeker katılır ve yumurta teliyle çırpılmaya devam edilir. Karışım düzgün, parlak bir hal alıncaya kadar çırpmaya devam edilir. Portakalların kabukları üstten iki parmak kadar, aşağıdan enlemesine kesilir. Portakalların içleri, kabukları parçalamadan çıkartılır; içlerinin bir bardak kadarı küçük parçalar halinde kesilir. Portakal içi kıyılmış şekerlenmiş meyve ve bademle İyice karıştırılır.

Bu malzeme portakal kabuklarına doldurulur. Şekerli yumurta akı pasta süsleme torbasına doldurularak portakalların üstüne sıkılır. Portakallar bir kapta önceden yakılmış orta sıcaklıktaki fırına konur. Şekerli yumurta iyice sertleşince fırından alınır. Tatlı, buzdolabında soğutulduktan sonra ikram edilir.

Portakal, bazı et yemeklerine de girer. Yine portakal kabuğu rendesi pek çok tatlıda kullanılır. Portakalın likörü de çok lezzetli olur. Sütlü tatlıların bazılarına vanilya yerine ince portakal kabuğu rendesi konabilir. Böylece nişasta kokusu kaybolur. Kremalara da portakal kabuğu çok iyi gider.

Kimler Neler Demiş?

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir