Saçlarımız hem erkekler için hem de kadınlar için çok değer verilen uzuvlardandır. Ancak saçlarımız sürekli bakım isterler. Saçlarımıza bakım yapmadığımız takdirde birçok saç problemi ile karşılaşabiliriz.  Özellikle mevsim geçişlerinde saçlarımıza her zamankinden daha fazla bakım yapmalı. Aynı zamanda saçlarımız mevsimlere göre değişiklik göstermektedir. Saçların olumsuz anlamda en çok etkilendikleri mevsim kış mevsimidir. Bizlerde şu an da sonbahardan kış mevsimine geçmek üzere iken kışın saç sağlığı ve bakımı hakkında neler yapılmalı nelere dikkat edilmeli bilmemiz gerekmektedir.

Kış mevsiminde bildiğiniz üzere soğuk hava etkilidir. Bu soğuk hava saçlarımıza da olumsuz yansımaktadır. Soğuk havalar saçlarımızın eskisine nazaran daha hızlı bir şekilde kurumasını sağlar. Ve böylece saçlarınız kuru bir görünüme sahip olur ve sizde mutsuz olabilirsiniz. Bu nedenle saç köklerimizi eskisine nazaran daha nemli tutmalıyız. Bunu ise saç bakım kremi ve saçlara iyi gelen besleyen bitkisel yağ ile gerçekleştirebilirsiniz.

Kış mevsiminde yapılan çok büyük iki hata bulunmaktadır. Bunlar ise şunlardır;

Kışın hava soğuk olduğundan  duşta çoğu insan bedenen ısınmak için çok sıcak ve kaynar suları tercih etmektedir. Fazla sıcak ve kaynar suyun aslında vücut sağlığına da olumsuz etkileri bulunmaktadır. Bu nedenle vücudumuzu üşütmeyecek seviyedeki ılık bir suyla duş alarak hem saç hem de vücut sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Son olarak en çok yapılan hatalardan birisi de soğuk havadan korumak için bere, şapka gibi aksesuarların uzun süreli kullanılmasıdır. Bereleri ve şapkaları uzun süre takarsak saçlarımız yeterli havayı alamaz ve yine olumsuz etkilenir. Bu nedenle bu tip aksesuarları uzun süreli kullanmıyor ve saçlarımıza hava girecek modellere yönelmemiz gerekiyor.

Kimler Neler Demiş?

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir