Saçlar hem kadınlar hem de erkekler için bakımın önemli bir parçasıdır. Saç bakımı ve saç şekillendirmesi her iki cinsin de oldukça uğraştığı ve zaman harcadığı konulardır. Saç bakımı, hem güzellik merkezlerinde yaptırılabilen hem de evde küçük noktalara dikkat ederek yapılabilecek bir bakım şeklidir. Gün içerisinde saçlarımızla ilgili dikkat etmemiz gereken ve saç bakımı için işinize yarayacak önerileri şu şekilde sıralayabiliriz:

Saçların Yağlanması
Birçok insan saçının oldukça çabuk yağlanmasından şikayet etmektedir. Saçın çabuk yağlanması genetik ya da saç yapısı ile ilgili olabildiği gibi başka bir sebepten de kaynaklanıyor olabilir. Bu sebep saçlarla çok fazla oynamak ve uğraşmaktır. Ellerinizin sürekli saçlarınızda olmaması yağlanmayı yavaşlatacaktır. Saçla ne kadar fazla oynanırsa yağlanma hızı da aynı oranda artar. Ayrıca yağlı saçlar için olan özel şampuanları da kullanarak yağlanmayı azaltabilirsiniz.

Saçların Taranması
Saç bakımında en fazla ihmal edilen ya da abartılan kısımlardan birisi olan saçların taranması kısmı bakım için oldukça önem taşımaktadır. Saçlar taranmadan önce birbirine girmiş ve dolaşmış olan saç uçları açılmalıdır. Saç uçları açıldıktan sonra saç dipten uç kısma doğru taranabilir. Saçları gün içerisinde sürekli olarak taramak iyi bir şey gibi gözükse de saçlara zarar vermektedir. Bu nedenle saçlar yatmadan önce ya da banyodan sonra taranmalıdır. Böylece saç dökülmelerinin azalması sağlanabilir.

Saçların Durulanması
Saç bakımında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise saçların durulanma kısmıdır. Bazen saçlarımızı yıkadığımız zaman ufak köpükler kalabilmektedir ya da arada kalan şampuan kırıntılarını görmemiz zorlaşabilmektedir. Bu şampuan artıkları saça çok fazla zarar vermektedir. Hem saçın dökülmesine hem de kepeklenmesine sebep olmaktadır. Bu nedenle saçlar şampuan ile yıkandıktan sonra en az 3 kez durulanmalıdır.

Şampuan Markası: Şampuan markasında ısrarcı olmamak, saçlar için daha sağlıklıdır. Herhangi bir markanın şampuanı 6 aydan daha uzun bir süre boyunca kullanıldığı zaman saç o şampuana alışmaktadır ve hücre yenilemesi yapmamaktadır. Bu nedenle 6 ayda bir şampuanın değiştirilmesi gerekmektedir.

Saçların Kuruması: Saçlar iyice kurutulmadan dışarı çıkılmamalıdır. Bu hem saç için hem de sinüzit için önemlidir. Saçlar ıslak bir şekilde dışarı çıkıldığı zaman sinüziti olan kişilerde baş ağrısı şikayeti görülebilmektedir. Ayrıca rüzgarla beraber gelen kir ve toz ıslak olduğu için saçlara daha çabuk yapışmaktadır. Bu kirler zamanla saçta kepeklenmeye ve dökülmeye neden olmaktadır.

Saçları Şekillendirmek
Saç şekillendirmek için fön makinesi ya da düzleştirici gibi ürünler yerine saça ısı vermeyen farklı ürünler tercih edilmelidir. Çünkü saç fazla ısıdan etkilenmekte ve kırılmaktadır. Bu durum saçlarda uzamanın durmasına ve saçların yıpranmasına sebep olmaktadır.

Saçınızda elektriklenme problemi yaşıyorsanız yatıştırıcı bir saç kremi ile hem bu problemi çözebilir hem de saçlarınızı besleyebilirsiniz. Saç kremini saçınızın yağlı ya da kuru oluşuna göre seçmeniz daha doğru olacaktır.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. sema dedi ki:

  arkadaşlar ben saçlarıma günlük bakım yapıyorum çünkü zamanında çok yandı yıprandı ve dökülmeler oldu o yüzden saçlarıma artık eskisinden daha çok bakıyorum bunu doğal keratin yoluyla yapmaya başladım saçlarımda tekrardan canlanma ve eski doğallığına dönmeye başladı yaklaşık 2 aya kadar etkisini gösterdi çok çok memnunum

  1. KadinveBlog dedi ki:

   Sema hn,
   Tarafınıza bilgilendirme yapılacaktır.
   Anlayışınız için teşekkürler.

 2. seyma dedi ki:

  keratin yüklemesi saçta çok işe yarıyor ben evde kendim katkısız keratin yüklüyorum

BİR YORUM YAZ