Günlük hayatın stresi gibi birçok nedenden dolayı saçlar dökülmektedir. Yavaş yavaş kelliğe yol açacağından erkek ya da kadının korkulu rüyası haline gelen saç dökülmelerine karşı birden fazla çözüm önerisi mevcuttur. Saçı yıkamadan önce şampuanın bitkisel olmasına kesinlikle dikkat edilmesi gerekmektedir. Çünkü kozmetik ürünlerine kullanılan kimyasal maddeler de saç dökülmesine neden olabilmektedir. Saç dökülmesine karşı birçok kür önerilebilir. Bunlardan bazıları lavanta kürü, yeşil ceviz kabuğu kürü, buğday çimi kürü, hindistan cevizi yağı kürü ve sardunya yaprağı kürüdür. Gelin bu kürleri hep birlikte inceleyelim.

Saç Dökülmesini Önlemek İçin Lavanta Kürü: Lavanta kürünü uygulamadan önce saçların nemli olması gerekmektedir. Lavanta kürü için 3 su bardağı su ve yarım çorba kaşığı lavanta yeterli olacaktır. Öncelik olarak bu 3 su bardağı su kaynatılmalıdır. Kaynamakta olan suyun içerisine yarım çorba kaşığı ilave edilip kısık ateşte bir süre bekletilmelidir. Oldukça sıcak olduğundan lavanta kürünün ılımasını gereklidir. Ilık bir hale geldiği zaman saçınıza iyice yedirin ve yarım saat gibi bir süre bekleyin. Yarım saat sonra saçınızı kürden iyice arındırmak için güzel bir şekilde durulayıp kurulayın.

Saç Dökülmeleri İçin Yeşil Ceviz Kabuğu Kürü: Yeşil ceviz kabuğu kürü basit ve etkili bir kür olarak bilinmektedir. Bir miktar yeşil ceviz kabuğu uygun miktarda suyun içerisine atılıp kaynatılmalıdır. Bir süre sonra kabuklar yumuşadığı için ezilir ve macun kıvamına gelene kadar ezilip karıştırılmalıdır. Oldukça basit hazırlanan yeşil ceviz kabuğu kürü saç maskesi olarak da geçmektedir. Saça uygulandıktan sonra 1 saat beklenmelidir. 1 saat dolduktan sonra ılık su yardımıyla saç derisine masaj yaparak iyice temizlenmelidir.

Buğday Çimi Kürü: Buğday çimi kürünü hazırlamak için bir miktar buğday çimi ezilir ve suyu çıkarılır. Çıkmış olan bu suyun içerisine saç bölgesine yetecek kadar zeytinyağı ilave edilip saça sürülür. Zeytinyağının onarıcı ve yapıcı özelliğinden dolayı yeni saçlar oldukça kuvvetli ve canlı bir şekilde çıkar.

Hindistan Cevizi Yağı Kürü: Hindistan cevizi yağı kürü saç dökülmesine karşı oldukça etkili olan bir kürdür. Saç dökülmesini önlemek için öncelik olarak kan dolaşımının hızlanması gerektiğinden hindistancevizi kürü dökülmelere karşı bire birdir. Hindistancevizi yağı kürünü hazırlarken zeytinyağı da kullanılmaktadır. Bu iki yağ karıştırılıp saç bölgesine masaj yaparak yedirilir. Bir süre bekledikten sonra ılık su yardımıyla temizlenir. Herhangi bir yan etkisi olmadığı için hafta da her gün kullanılabilir.

Sardunya Yaprağı Kürü İle de Saç Dökülmelerini Azaltabilirsiniz: Sardunya yaprağı kürü eski zamanlardan itibaren kullanılan saç dökülmesini önleme yöntemlerinden bir tanesidir. Dökülen saçlar güçsüz olduğu için saçları güçlendirmek gereklidir. Sardunya yaprağı güçsüzleşmiş ve kırılmış saçları onarmak için kesin çözümdür. Bu kürü hazırlamak için su ve sardunya yaprağı ve su gereklidir. Suyun içerisine sardunya yaprağı atıp kaynatılır. Sardunyalar beyazlaşana kadar kesinlikle sudan çıkarılmamalıdır. Aksi halde bir işe yaramayacaktır. Hazırlanmış olan bu kürü saç bölgesini şampuanladıktan sonra durulamak için kullanın. Hafta da 2 yada 3 kez tekrarlandığı taktirde olumlu sonuçlar alınacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ